...Forumda İyi vakit Geçirmek dileği İle...

...:::KÜLTÜREL FORUM:::...

Kendini tanıma:

Aşağa gitmek

Kendini tanıma:

Mesaj tarafından Muhammed-i Bir Paz Kas. 14, 2010 7:17 am

Birey olma çabası çarpık bir düzende, bazen yanlış kişiliklerin oluşmasına, bazende kişilerin doğru olmasına rağmen yanlış olaylar içinde bulunarak doğruları görme kabiliyetinin zamanla yok olmasına neden olur.
Peki, nasıl ve hangi yolu izleyerek kendini tanıyabilir insan?
Öncelikle kendinize dürüst olmalısınız. Neyi ne kadar istediğinizi belirlemekle işe başlamalısınız tabii bunu yaparken en önemli soruyu atlamak en büyük hata olur. Evet kendinize ”neden istiyorum” sorusunu mutlaka sormanız gerekir.
Hedeflerinizi ve amaçlarınızı belirledikten sonra kendinizi hissettiğiniz gibi mi görmek yoksa görmek istediğiniz gibi mi hissetmek istiyorsunuz? Bu gelişim içeren soruyuda sormalısınız ki sorularınız arasında kendinize alternatif seçenekler sunmuş olursunuz.
Kendinize eşit ve adil davranmak mutlak bir ihtiyaçtır:
Evet. kendiniz için en doğrusunu, güzel olanı ve iyisini istemek en temel hak olduğuna göre; Empatik olmak çok önemlidir. Kendinizi tanımaya ve anlamaya çalışmak diğer insanları anlamaya başlamak olacaktır siz farkında olmasanız bile. Kendi vicdani muhakemesini yapan insanlar adalet dengesini kurmakta kolaylık yaşarlar çünkü ne kadar dürsüt olursanız o kadar karşılığını alırsınız. Bu inanca sahip olmak doğru bir düşünce yapısında olduğunuzun göstergesidir.
Tutarlı olun, sözünüzü tutun:
Kime? nasıl bir konumda? söz verdiğiniz değil, verdiğiniz sözün niteliği ve yerine getirmek üzere taahhüt ettiğiniz süre önemlidir. İnsanlar diyalog halinde iken, içinde bulundukları ruh hali kendi sınırlarının dışında davranmaya, farklı cümleler kurarak kendi değerleri ile bağdaşmayan ve net olmayan bir tavırla sonuca dayalı konuştuklarında, bulundukları toplumda insanlar tarafından tezat oluşturan ve turtarsız birey sıfatını kazanırlar.Yukarıda anlatılanların içinde yer alan biri olarak kesinlikle kaybeden olacağınız aşikar. Bu durumu yaşamamak yada tersine çevirmek için turarlı olmalısınız, net ve anlaşılır olmak sözünüzü tutacağınızın teminatı olacağından siz, içine girdiğiniz her diyalogda güven veren bir yaklaşımda bulunmak durumunda kalmadan herşey sizin lehinize kendiliğinden olumlu yönde gelişecektir.
Değişime açık olun, kendinizi yenileyin:
Değişim yaşamak kişisel gelişim için ne kadar önemliyse, yenilenme sürecine girerken kazanılan yeni alışkanlıklar ve terkedilecek ve belkide olumlu yönlerinizin bile kaybedilecek olma tehlikesi, yenilenme isteğinin barındırdığı coşkuyu dizginleme gerekliliği ilk şartların başında gelmektedir.
Bu yüzden değişimi kendiniz için ve gelişiminize yardımcı olacak şekilde kendi inisiyatifiniz doğrultusunda yapmalısınız. Yenilenmek için karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin ve karşılaştığınız her olayı, kendinizi içinde bulacağınız ve nasıl bir sonuç çıkaracağınızın izdüşümünü yaparak yeniliğin size ne kazandırdığının değerlendirmesini yapın.

Dikkatli ve sabırlı olun:
Yeni biri ile tanıştığınızda sizden ne almak istediği ve sizin kendisi için uygun biri olup olmadığını anlamaya çalışmasına sizde aynı yöntemle karşılık verin. Onu anlamaya çalışarak sizde karşınızdaki kişiden ilk tanışmada neler almak istediğinizi; Kullandığı üsluptan, konuşmalarında yüzyüze gelmekten kaçınıp kaçınmadığına ve en önemliside ortamdaki diğer insanların sizinle konuşan kişinin sözlerinin onaylanıp kabul gördüğüne kadar dikkat etmeniz gereken püf noktalarını atlamayın. Size hitap eden birini diğer kişiler üzerinden gözlemlemeyi ve değerlendirmeyi iyi bir düşünce akımında süzerek ve bunu yaparkende sabırlı olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
Doğru biri olmak dikkat kadar sabırda ister. Sabır ise herşeyin başlangıcıdır. İnsanlara her kim olursa olsun ılımlı yaklaşmak onları anlamasanız bile sabrınızın farkına vardıklarında size daha açık ve samimi davranmaları hissini uyandıracaktır. Bu yaklaşımınız karşınızdaki kişiyi size yakınlaştıracak ve sizin onu daha iyi algılamanıza, daha çabuk çözmenize kolaylık sağlayacaktır. O yüzden kendinizi tanımak, insanları anlamaktan geçtiği için dikkat ve sabır en büyük sermayeniz olmalıdır.

Yalan söylemeyin:
Kaybeden olmak istemiyorsanız hangi hal ve durumda olursanız olun yalan konuşmayın, aslında birçoğumuz bazen zararsız olduğuna inandığımız yalanlar söyleriz. Ama bunu alışkanlık haline getirmek büyük yalanlar söylemeye ve önüne geçilmesi zor olan bir sarmal içine düşmemize neden olur. Siz siz olun özgüven kazanmak için çıktığınız yolda, başkalarının güvenini kazandığınızın kişisel gelişimin kendini olumlu sinyallerle hissettirdiği aşamanın olumlu bir sonucu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Unutmayın! kişisel gelişim göstermek önemsenme arzusunun bir gerekliliğidir.
avatar
Muhammed-i
(C) Administrator
(C) Administrator

Başarı Puanı Başarı Puanı : 1

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 157
Peylaşım Gücü Peylaşım Gücü : 484

Lakap Lakap : Muhammed-i
Nerden Nerden : Kültürel Forum
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 11/11/10
Uzmanlık Alanları Uzmanlık Alanları : A.Yazar

http://bilgidershanesi.blogspot.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz