...Forumda İyi vakit Geçirmek dileği İle...

...:::KÜLTÜREL FORUM:::...

Filistin Başbakanı Yaralılarla Görüştü

Aşağa gitmek

Filistin Başbakanı Yaralılarla Görüştü

Mesaj tarafından M@hmut Bir Cuma Kas. 12, 2010 9:45 pm

Mavi Marmara gemisinde yaralanan 9 aktivist, deniz yoluyla giremedikleri Gazze'ye kara yoluyla girdiler.


Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, yaralıları makamında kabul etti.

Mavi Marmara yardım gemisinde İsrail’in saldırıları sonucunda yaralanan yolcular arasından kura ile belirlenen 9 gönüllü aktivistin içerisinde bulunduğu 45 kişilik ekip beraberlerinde getirdikleri yardımlarla beraber Gazze’ye girdiler. Gazze’de büyük bir coşku ile karşılanan heyette özellikle yardım gemisinin yaralılarına büyük ilgi gösterildi.

Resmi törenin hazırlandığı, Filistin ve bölge basınının yoğun ilgi gösterdiği karşılamada İsmail Haniye hükümetini temsilen Filistin Sosyal ve Çalışma Bakanı Ahmed El Kurd ve bazı milletvekilleri hazır bulundu.

Sınırın Gazze tarafında düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan bakan Ahmed El Kurd, konvoyu oluşturan organizasyon komitesine duyarlılıklarından dolayı teşekkür ettikten sonra, kafilede yer alan özgürlük filosunun yolcularından en azından bir kısmını aralarında görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Filonun yolcularını kucaklamayı tüm Filistinlilerin arzu ettiğini belirten Ahmed El Kurd, “Bu filo büyük bir iş başarmış, Gazze’ye ulaşamasa da ambargonun kalkması yönünde ciddi bir adım atılmasının mimarı olmuştur. Bizler Filistin halkı olarak gösterdikleri büyük fedakârlıklarından dolayı kendilerine minnettarız.” dedi.

İlgi odağı olan Mavi Marmara gazilerine en çok, gemide yaşadıkları ve buna rağmen nasıl bir daha Gazze’ye gelmeye karar verdikleri soruları soruldu.

Ariş limanından teslim aldıkları 24 ambulans ve tıbbi yardımla konvoy halinde Gazze merkeze doğru hareket eden heyete yol boyunca halk tarafından büyük bir ilgi gösterildi.

Gazze’de belirlenen program dâhilinde ziyaretler ve görüşmeler yapacak olan heyet, ilk olarak Filistin meclisini ziyaret ettikten sonra Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ile görüştü.

Tek tek tüm gazilerle ilgilenen ve onları tebrik eden İsmail Heniyye, sözlerine özgürlük filosunun yolcularının fedakârlık gösterdiğini belirterek başladı.

Türkiyeli Müslümanların yapmış olduğu yardımların Gazze halkı tarafından yakından takip edildiğini belirten Haniye, en son Gazze’ye doğru yola çıkan özgürlük kafilesinin ortaya çıkardığı sonuçlar üzerinde durdu. İsmail Heniyye, bu sonuçları şöyle anlattı: “İsrail’in zulmü ve buradaki Filistinlilere nasıl acımasızca davrandığı kafilede yer alan yolculara yapılanlar üzerinden bütün dünya görmüştür. Kafilede verilen şehitler ve yaralılar Filistin davasını dünyaya duyurmuştur. Türkiyeli şehitlerin kanıyla Filistinli şehitlerin kanı bir araya girmiştir.

Filistin ve Türkiye halkı kan kardeşi olmuşlardır. Gemideki hareketi etkisini göstermiş, olaydan iki gün sonra Refah sınır kapısı açılmıştır. İsrail terör örgütü dünyadaki baskılara dayanamayarak Gazze’ye olan ablukayı hafiflettiğini açıklamış, ama sözlerinin arkasında duramayarak dünyayı yanıltmaya devam etmişti.”

Gazze halkının temel ihtiyaçlarının halen içeriye yeterli şekilde giremediğini belirten Filistin Başbakanı İsmail Haniye, Gazze’nin kalkınması için inşaat malzemeleri ve üretime yönelik temel ham maddelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Mavi Marmara gazilerine plaket ve imzalamış olduğu Filistin atkısını takdim eden İsmail Haniye, sanatçı Mikail’in seslendirdiği Unadikum ezgisine de eşlik etti.

isra haber.
avatar
M@hmut
Administrator
Administrator

Başarı Puanı Başarı Puanı : 2

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 173
Peylaşım Gücü Peylaşım Gücü : 752

Lakap Lakap : Administrator
Nerden Nerden : Kültürel Forum
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 10/11/10
Uzmanlık Alanları Uzmanlık Alanları : Ps,Html

http://araphacker.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz