...Forumda İyi vakit Geçirmek dileği İle...

...:::KÜLTÜREL FORUM:::...

Siyer Yazımında Muhammed Hamidullah'ı Farklı Kılan Yönleri

Aşağa gitmek

Siyer Yazımında Muhammed Hamidullah'ı Farklı Kılan Yönleri

Mesaj tarafından M@hmut Bir C.tesi Kas. 13, 2010 11:04 am

Muhammed Hamidullah'ın Siyere Metod ve Muhteva Açısından Katkıları
Doç. Dr. Adem Apak
Acaba Müslümanlar Hz. Peygamber’in hayatını niçin öğrenmek okumak yazmak ve tetkik etmek istemişlerdir? Veya Hz. Peygamber’in hayatını bilmek bizler için neden önemlidir?

Siyerin Temellendirilmesi:
Muhammed Hamidullah. siyer alanında yazdığı en önemli eser olan İslam Peygamberi'nin başlangıç kısmında siyer çalışmalarına niçin gerek duyulduğunu açıklamaktadır. Acaba Müslümanlar Hz. Peygamber'in hayatını niçin öğrenmek okumak yazmak ve tetkik etmek istemişlerdir? Veya Hz. Peygamber'in hayatını bilmek bizler için neden önemlidir? Hamidullah hem kendi dönemine kadar yazılan eserlerin hem de bizzat telif ettiği çalışmaların yazılış sebebini ve daha sonra yapılacak aynı mahiyetteki araştırmalara niçin ihtiyaç duyulacağını şu şekilde izah eder:

-ALLAH Rasûlü (sav) insanların en şereflisidir ve kamil insandır bu sebeple sadece peygamberliğini kabul edenlerin değil dünyadaki her insanın O (sav)'nu tanımaya ihtiyacı vardır. Çünkü her ırk her bölge ve her meslekten bir çok insan dünyadan gelip geçmesine rağmen O'nun yeri kesinlikle doldurulamamıştır. Dünyada yaşamış olan pek çok kişi unutulmuştur ancak Hz. Peygamber zihinlerde hala canlı durmaktadır. Bu sebeple O tanınmayı ve tanıtılmayı her insandan çok daha fazla hak etmektedir. Ayrıca Müslümanların O'nu özellikle tanımaları gerekir. Çünkü O'nun yolu bilinmezse sünnetini takip etmek ve gerçek anlamda Müslüman olmak mümkün değildir. Hz. Muhammed (sav) Kur'ân'ın insanlara ulaşmasını sağlamış ve inananlar için müstesna bir örnek olmuştur. O bir peygamber olarak tebliğ ettiği İslam dinini bizzat yaşamış ve ideal anlamda müminlik örnekleri sunmuştur. Bu sebeple hayatını bilmek Müslümanlar için öncelikli gaye ve vazife hatta zorunluluk olmaktadır.

Rasûlullah (sav) dünyanın hak aleyhine bozulan dengesini yeniden kurmak için gönderilmiştir ve O'ndan sonra yeni bir elçi/peygamber de gelmeyecektir. Dolayısıyla dünyanın O'nun gösterdiğinden başka çıkış yolu ve kurtuluş şansı yoktur. Hz. Peygamber'in çağrısı bir ırk veya zümreye mahsus olmayıp bütün insanlığadır. O özel nitelikli insanlara değil ortalama/vasat olanlara hitap etmektedir. Zira Hz. Muhammed (sav) bir insan bir kul olarak hayatın (sıradan insanın yaşadığı) bütün tezahürlerini yaşamış ve her alanda örnek alınabilecek mükemmel davranışlar sergilemiştir.
avatar
M@hmut
Administrator
Administrator

Başarı Puanı Başarı Puanı : 2

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 173
Peylaşım Gücü Peylaşım Gücü : 752

Lakap Lakap : Administrator
Nerden Nerden : Kültürel Forum
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 10/11/10
Uzmanlık Alanları Uzmanlık Alanları : Ps,Html

http://araphacker.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz