...Forumda İyi vakit Geçirmek dileği İle...

...:::KÜLTÜREL FORUM:::...

Join the forum, it's quick and easy

...Forumda İyi vakit Geçirmek dileği İle...

...:::KÜLTÜREL FORUM:::...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Salİh Evlat

:: Aile :: Salih Evlat

Salİh Evlat  Empty Salİh Evlat

Mesaj tarafından Muhammed-i Paz Kas. 14, 2010 7:22 am

AZİZ KARDEŞLERİM;

Birgün zatın birisi Hasan-ı Basri hazretlerine gelerek:
- Aman efendim bir kızım var durmadan ağlıyor, iki gözü iki çeşme durmadan çağlıyor.
Neredeyse ağlamaktan kızcağızın göz leri kör olacak. Ne olursunuz evime kadar gelinde şuna bir nasi hat edin der.

Hasan-ı Basri hazretleri sorar:
- Ağlamasının sebebini sormadınız mı?
Sorduk ama söylemiyor. Sorduğumuzda, sıkıştırdığımızda feryadı daha da fazlalaşıyor.

Hasan-ı Basri hazretleri adamcağızın evine kadar gider ve ağlamaktan gözleri kan çanağı olmuş kıza sorar:

-Kızım niçin ağlıyorsun? Derdini söylemeyen dermanını bu lamaz.Bak ağlamaktan gözlerin ne hale gelmiş.
Eğer bu halin biraz daha devam edecek olursa gözlerin kör olacak der.

Bunu duyan kız iki gözlerini avuçlarının içine alıp haykırarak şu cevabı verir:
- Eğer bu gözlerim kıyamet gününde Allah’ı görmeye layık ise, değil bu iki göz binlercesi feda olsun.
Yok eğer bu gözlerim kı- yamet gününde Allah’ı görmeye layık değiller ise O’nu görme yecek gözler şimdiden
kör olsun der.

Hasan-ı Basri hazretleri: Ben o kıza mürşid olmak için gitmiştim ama asıl mürşidi buldum dedi ve ağlamaya başladı.

Aziz müslüman dikkat et. Zevkinden, midesinden başka düşüncesi olmayan sokak züppelerine, sokak soytarılarına değil, Allah’a aşık kızlar yetiştir. Sadece sinema ve tiyatrolarda gördüğü acıklı sahnelere ağlayan değil,
Allah aşkı ve sevgilisinden dolayıda ağlaya bilecek kızlar yetiştir.

Aziz Kardeşlerim, Bu hadise bize peygamber (sav) efendimizin bir hadisi şeriflerini hatırlattı. Peygamber efendimiz buyuruyorlar ki; ´´ İnsan öldüğü zaman amel defteri kapanır. Yani kişinin dünyada iken günah ve sevaplarını hayır ve şerlerini yazan defter kapanır. Ancak üç kimse müstesna. Bunlardan bir tanesi öldükten sonra arkasından dua edebilecek salih evlat bırakan kimselerin. Bu salih evladın dünyada yaptığı hayırlı hizmetler onu yetiştirenlerin amel defterine sevap olarak geçecektir.

Aziz Kardeşlerim, Birgün İsa aleyhisselam kabristanlıktan geçerken bir adamın kabirde azap içinde kıvrandığını görüyor.
Sonra tekrar döndüğünde adamın azabı hafiflemiş. İsa (as) da :

- Ya Rabbi biraz önce bu kabirdeki kişi azap içinde kıvranıyordu, şimdi ise azabı hafiflemiş bunun sebebi nedir?
diye sorar. Allah-ü Teala (cc):

- Ey İsa, bu kulum dünyadan ayrılmadan önce beşikte bir evlat bırakmıştı. Bunun hanımı çocuğu büyütüp
okumaya gönderdi. Çocukta [ Euzübillehimineşşeydanirraciim Bismillehirrahmanirrahim ] demesini öğrendi.

Bu kulumun evladı dünyada benim adımı zikrederken, benim adımı anarken ben bu kuluma nasıl azap edebilirim, buyurdu.

İşte salih evlat yetiştirmenin faydası. Rabbim cümlemize böyle salih evlat yetiştirmek nasip eylesin.(amin)
Muhammed-i
Muhammed-i
(C) Administrator
(C) Administrator

Başarı Puanı Başarı Puanı : 1

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 157
Peylaşım Gücü Peylaşım Gücü : 484

Lakap Lakap : Muhammed-i
Nerden Nerden : Kültürel Forum
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 11/11/10
Uzmanlık Alanları Uzmanlık Alanları : A.Yazar

http://bilgidershanesi.blogspot.com/